اگر اخبار تکنولوژی رو دنبال کنید، حتما اسم شرکت تسلا رو شنیدید


اخیرا نشریه بیزینس اینسایدر، یک سری به بزرگترین کارخانه این شرکت زده تا درباره کارگران و مهندسان این شرکت و اوضاع رفاهیشون اطلاعاتی کسب کنه


متن زیر بخشی از گزارش این نشریه هست که برای دوستان عشق امریکا خوندنش ضرری نداره

---

ارزان‌ترین خانه‌ای که خبرنگار بیزینس اینسایدر در آن منطقه پیدا کرده بود؛ با اجاره‌ی ماهیانه ۱۲۰۰ دلار، ۱۵ مایل از کارخانه دور بود. گفته می‌شود بسیاری از کارمندان از اجاره‌ی خانه ناتوان هستند و شب را در خودوری خود یا مراکز رفاهی بین‌راهی سپری می‌کنند. حتی آن‌هایی که می‌خواهند بیش‌تر صرفه‌جویی کنند خودروی خود را از پارکینگ تسلا خارج نمی‌کنند.


زمانی در پشت ساختمان‌های کارخانه چند کاروان برای استراحت موقت کارمندان قرار داده شده بود، اما به دلیل ازدحام بیش از حد آن‌ها را برداشتند. علاوه بر آن رفت و آمد به کارخانه در ساعت‌های ۶ صبح و عصر هم به دلیل ترافیک کیلومتری خودروهای کارمندان عذاب‌آور است. حجم خودرو‌های ورودی به کارخانه برای یافتن پارکینگ را نیز به کابوسی بزرگ تبدیل کرده است.

صف‌های کار در زمان‌‌های ضرب‌العجل تحویل پروژه به قدری شدید است که نگهبانان از کنترل مدارک کارمندان چشم‌پوشی می‌کنند. گاهی فشار خط تولید باعث می‌شود که حتی کارآموزان را بلافاصله پس از آموزش به کار گیرند. همه‌ی کار‌ها باید بدون تاخیر انجام شوند و اغلب افراد چند مسئولیت نامرتبط را همزمان به عهده می‌گیرند. کارمندان، به‌مراتب دستور «تا وقتی کار تمام نشده، حق ترک شرکت را ندارید» را می‌شنوند. چنین فشار‌هایی اغلب تا چند روز ادامه دارند و شیفت‌های ۱۲ ساعته کار به صورت ۳ یا ۴ روزه است.

بعضی از کارمندان گیگافکتوری عقیده دارند که فشار سخت کار می‌تواند برای عده‌ای مفید باشد. فقط چنین فرهنگ سازمانی می‌تواند نائل شدن به اهداف تولید را ممکن می‌سازد. جورج استوارت سرپرست بخش تولید باتری می‌گوید که اغلب هفته‌ای تا ۷۰ ساعت کار می‌کند و از این بابت ناراضی نیست. به عقیده‌ی او، کار کم‌تر از ۵۰ ساعت، هیچ نتیجه‌ای در بر ندارد.

ایلان ماسک مدیر‌عامل تسلا با اینکه مسئولیت‌های بسیاری در کارخانه‌ی فرمونت تسلا دارد اما به طور مرتب از واحد گیگافکتوری بازدید می‌کند. مانند فرمونت بعضی کارمندان گیگافکتوری هم از ایلان ماسک می‌ترسند. ترسی که اسم آن را مکتب ایلان گذاشته‌اند. کارمندان تسلا اعتقاد دارند که ایلان ماسک با کارهای خود در مسیر خودرو‌های الکتریکی و انرژی‌های خورشیدی و تاسیس کارخانجات تسلا و اسپیس‌ایکس برای نجات جامعه‌ی جهانی قدم برداشته است.

لحظات بازدید استرس شدیدی بر مجموعه حاکم است که مبادا انتظارات ماسک برآورده نشده باشد. با این حال همه‌ی صاحب‌نظران عقیده دارند گیگا‌فکتوری هم مانند سایر تاسیسات تسلا بسیار بهره‌ور است. یکی از کارکنان سابق که در دور آخر اخراج‌ها از کار برکنار شده بود گفته است: مراقب باشید که هر چیزی می‌تواند با اخطار لحظه‌ای تغییر کند. قول‌هایی که داده‌اند گاهی اوقات برای مدتی اتفاق نمی‌افتد یا اصلاً قرار نیست که اتفاق بیفتد.