همین اول بگم شمشیر داموکلس چی هست

داموکلسی که در تمثیل آمده، یک درباری خوش‌زبان و چاپلوس در دربار جبّاری به‌نام دیونیزوس دوم پادشاه سیراکوز در قرن چهارم قبل از میلاد بوده است. داموکلس ادعا می‌کرد که پادشاه، از نظر قدرت و صلاحیت ادارهٔ مملکت، واقعاً مردی خوشبخت و موفق است. پادشاه به او پیشنهاد کرد که آن دو یک روز جایشان را باهم عوض کنند تا داموکلس بتواند خود شخصاً این خوشبختی او را تجربه کند. داموکلس هم با شتاب و اشتیاق بسیار این پیشنهاد پادشاه را قبول کرد. شامگاه در دربار مجلس شام و ضیافتی ترتیب دادند. داموکلس در آن مجلس از این‌که شاهانه از وی پذیرایی می‌شد احساس رضایت و شعف فراوان می‌کرد.


تنها در لحظات پایان شام و ضیافت بود که داموکلس متوجه شد شمشیر تیزی درست بالای سرش با تار مویی از دم اسب آویزان است. بلافاصله با دیدن شمشیر، طعم خوش غذا و لذت حضور کنیزان زیبا در دهان و نظرش از بین رفت. پس به سرعت و با دست‌پاچگی از جا برخاست و از پادشاه درخواست کرد به وی اجازه داده شود تا مجلس را ترک کند و در همان حال گفت که دیگر هیچ‌وقت آرزو نخواهد کرد که چنین خوشبخت باشد.


عبارت مصطلح «شمشیر داموکلس» از این داستان اساطیری گرفته شده که مقصود از آن در مباحث معمولی سیاسی و اجتماعی عبارت است از یک خطر حادّ، یک تهدید دائمی که همیشه موجود است و هر حرکت و واکنشی را دچار مخاطره می‌کند.


یک مثال عینی از شمشیر داموکلس همین داستان فیلتر کردن تلگرام بود. ماه ها بحث اصلی مردم این بود که فیلتر میشه یا نه. در همین مدت هم اتفاقات خاصی رخ داد. مثل افزایش قیمت دلار به 6200 تومن و افزایش 500 تومانی ارز رسمی (از 3700 به 4200). اما بهش کمتر توجه میشد. تا این که بالاخره شمشیر داموکلس فرود اومد و تلگرام فیلتر شد. یه مدتی همه با این موضوع مشغولن تا این که آب ها از آسیاب بیفته و موضوعات مهمتری مورد توجه قرار بگیرن.


مورد دیگه هم قضیه برجام هست. یک سال هست که ترامپ این شمشیر رو بالای سر ایران گرفته و همه رو تو بلاتکلیفی گذاشته. نه سرمایه گذارها و بانک های خارجی با ایران همکاری می کنن (چون نمی دونن ترامپ چه کاری می کنه) و هم ایران خیلی دست به عصا شده و کار خاصی نمی کنه. به همه تعهداتش عمل می کنه بدون این که نفعی از ادامه برجام ببره.


به نظرم ترامپ باهوش تر از این هست که شمشیر داموکلس رو فرود بیاره و از برجام خارج بشه. تمام ارزش شمشیر به معلق بودنشه. پیش بینی من این هست که ترامپ از برجام خارج نمیشه. وضعیت رو در همین حالت تعلیق نگه میداره. یک سری تحریم جدید و سنگین برضد ایران اعمال می کنه و لغو اون ها رو منوط به مذاکره مجدد ایران می کنه. اینطوری ظاهرا برجام رو لغو نکرده، اما دولت ایران به شدت تحت فشار قرار میگیره تا مذاکرات مجددی بکنه برای سایر مسائل...